Alerjiye Neden Olması ile Bilinen 7 Gıda ve Alerjik Reaksiyonları


alerjiye-neden-olmasi-ile-bilinen-7-gida-ve-alerjik-reaksiyonlari_780x434.jpg

Gıdaya duyulan sevgi, büyümeye devam eden ve insanlığın sonuna kadar asla eskimeyecek bir şeydir.

 1. Fıstık lezzetli ve besleyici ama ne yazık ki, hepimiz için iyi değil. Yer fıstığı, çocukların ve yaşlıların büyük çoğunluğunda gıda alerjilerine neden olduğu bilinmektedir. Bir kişinin vücudunun bağışıklığına ve hassasiyetine bağlıdır. Genel olarak kaşıntı yapmasıyla bilinir.


 2. 2 Süt

  Süte alerjisi olanlarda ishal, kusma, karın ağrısı ya da cilt rahatsızlıkları (kurdeşen, egzama) gibi belirtiler ortaya çıkar.


 3. Dünyanın dört bir yanından çocuklarda yumurta alerjisi görünmektedir. Bu büyük protein içeriği, sindirimi gerçekten zorlaştırır. Yumurtanın ürettiği ısı döküntülere neden olur ve ayrıca dış cilde zarar verir. Anafilaksi, yumurtalar nedeniyle ortaya çıkan en yaygın alerji formlarından biridir.


 4. Çölyak olarak bilinen alerjik hastalık ülkemizde pek fazla tanınmıyor. Karında şişlik, ishal, halsizlik, kas ağrımaları, yorgun düşme, deride yara çölyak belirtileri olabilir.


 5. 5 Soya

  Soyaya karşı alerjik reaksiyon seyrek görülse de, korkutucu ve hatta hayati risk içerebilir.

  Soya alerjisinin belirtileri şunlardır: Ağızda karıncalanma, kurdeşen, kaşıntı ya da egzama, dudaklarda, yüzde, dilde ve boğazda ya da vücudun diğer bölümlerinde şişme, hırıltı, burun akması ya da nefes almada zorlanma, karın ağrısı, ishal, mide bulantısı ya da kusma, baş dönmesi, sersemlik ya da baygınlık.

 6. 6 Balık

  Balık, kalp ile ilgili hastalıkları tedavi ettiği bilinmektedir, ancak zaman zaman çocuklarda ve yetişkinlerde de problem yaratabilir. Sağlıklı yaşamı etkiliyorsa balık yemekten kaçının.


  Tahriş, düzenli hapşırma ve ajitasyon cildi balık alerjisinin en yaygın yan etkilerinden bazılarıdır.

 7. Özellikle çocuklarda sık tüketiminden dolayı alerjik burun akıntısı, migren, deride kızarma kaşıntı ve şişlik ve sindirim sistemi bozukluklardan sorumludur. Semptomlar kaynağı aynı olan çikolata ya da kakaonun tüketilmesiyle ortaya çıkabilir.


Tepkiniz nedir?

saçma saçma
0
saçma
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

log in

Captcha!
Hesabınız yok mu?
sign up

reset password

Geri dön
log in

sign up

Captcha!
Geri dön
log in
Choose A Format
Listelenen
Listelenen
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
GIF biçimi