Kitap Dünyasının İçinden Hepsi Birbirinden İlginç 8 Önemli Rekor

Geçmişten günümüze gelen çoğu kitabın kendine ait bir hikâyesi olduğunu düşüncesi, 8 önemli rekorla kendini bir kez daha su yüzüne çıkarıyor. Sizler için listeledik.


  1. İçerisinde Galata Köprüsü ile ilgili taslaklarında bulunduğu “Codex Leicester” Leonardo Da Vinci tarafından kaleme alınmıştır. 30 milyon 800 bin dolara Bill Gates tarafından satın alınan kitap, bu haliyle dünyanın en pahalı kitabıdır.

  2. Diamond Sutra, dünyanın en eski basılı kitabı olarak kabul edilmektedir. Üstelik Gutenberg tarafından basılan İncil’den 600 yıl kadar önce basılmıştır. M.S. 868’de farklı bir basım tekniği geliştirildiği düşünülmektedir.

  3. Görmekte zorlanıyor olabilirsiniz. Biz de zorlandık fakat bir türlü göremedik. Fotoğrafta görmeye çalıştığımız kitap 0,74 x 0,75 boyutlarında. Kitabın adı “Shiki no Kusabana” yani Mevsim Çiçekleri. Toplam 22 sayfadan oluşan kitap, para basımında kullanılan bir teknikle basılmış. Yazı tipi ise 0,01 milimetre.

  4. İncil, dünyanın en çok okunan kitabı olarak kabul ediliyor. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre 2,5 – 5 milyar arasında bir rakam söz konusu. Dünya İncil Cemiyeti’ne göre ise bu sayıya her yıl 20 milyon kadar İncil ekleniyor.

  5. Cervantes tarafından kaleme alınan Don Kişot, şimdiye kadar toplamda 500 milyon kez basıldı. Kitap, 400 yıldır okuyucularına her dönemde heyecan vermeye devam ediyor.

  6. Agatha Christie’nin Miss Marple hikâyelerinin yer aldığı kitap, toplamda 8 kilogram ağırlığında ve 32 sanitmetre uzunluğunda. Sayfa sayısı ise bir hayli ürkütürü: 4032.

  7. 15. yüzyıla ait kitabın içeriği uzun zamandır çözülemiyor. Kitaba dair araştırma yapanlar bilinmeyen bir dil olduğunu düşünüyorlar. Voynich’in el yazmasında bulunan çizimler ve yazılar tam olarak hangi konular üzerinden işlenmiş henüz çözülebilmiş değil.

  8. L. Ron Hubbard, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en üretken yazarı olarak kabul ediliyor. 1084 ile eserleri en fazla yayınlanmış olan yazar,aynı zamanda sesli kitap rekoruna da sahip.

Tepkiniz nedir?

saçma saçma
0
saçma
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

log in

Captcha!
Hesabınız yok mu?
sign up

reset password

Geri dön
log in

sign up

Captcha!
Geri dön
log in
Choose A Format
Listelenen
Listelenen
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
GIF biçimi