Yedi Tepeli İstanbul’un Tepeleri


‘Yedi Tepe İstanbul’ söylemi bütün İstanbul ahalisi tarafından bilinen ve belki sayılmak istendiğinde hatıra gelmeyecek noktalarda meskûndur. Genellikle İstanbul’un tepeleri olarak kast edilenin Çamlıca, Aydos, Yakacık gibi yerler olduğu düşünülür fakat bu tepelerin sur içi İstanbul’unda bulunduğu ve önce Bizans daha sonra Osmanlı dönemlerinden beri şiirlere konu olduğu çok az insan tarafından bilinmektedir. Sur dışındaki bölgeler, örneğin; Galata, Eyüp, Üsküdar, Pera, Kadıköy gibi yerler kendi isimleriyle adlandırılmakla beraber gerçek İstanbul’dan maksat Fatih’in fethettiği ve kendi adıyla yaşayan bugünkü Fatih bölgesidir. İşte Necip Fazıl ve Nazım Hikmet gibi münevverlerimizin şiirlerine konu olan İstanbul’un Tepeleri;

  1. Tüm zamanlar boyunca kentin kamusal merkezidir, adeta kentin kalbidir. Birinci tepe, Tarihi Yarımada'nın burnundan başlayan, denizden yaklaşık 30-40 metre yüksekliğe ulaşan tepedir. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1478 yılında yaptırılan Topkapı Sarayı, birinci tepenin en hakim noktasında yer alır. Birinci tepe, Bİzans ve Osmanlı imparatorlukları tarafından saray alanı olarak seçilmiştir. Birinci tepede, Topkapı Sarayı, Aya İrini, Ayasofya Müzesi, Sultanahmet Camisi, İbrahim Paşa Sarayı, Milion Taşı, Alman Çeşmesi, Küçük Ayasofya Camisi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Cağaloğlu Hamamı, Yeni Cami, Sirkeci Garı, Bukoleon Sarayı da bulunuyor.

  2. Çemberlitaş, Kapalı Çarşı ve Nuruosmaniye Cami gibi yapıların bulunduğu bu tepenin tarihi en önemli eseri Çemberlitaş sütunudur. M.S 330 yıllarında İmparator Konstantin onuruna dikilmiş rivayetlere göre ise içerisinde Hz.İsa'nın çarmığa gerildiği çiviler ve haç bulunuyor. Osmanlılar ise fetih sonrası buraya önem vererek bu tepeye Firuzağa Camisi, Kapalıçarşı, Çemberlitaş Hamamı, Çorlulu Ali Paşa Camisi ve medresesi, Nuruosmaniye Camisi ve Çarşısı gibi yapıları yaptırdı.


  3.  İstanbul coğrafyasında en belirgin üç tepeden biridir. İkinci tepenin batışında deniz seviyesinden 50-60 metre yüksekliğe ulaşan bu tepe, altıncı ve yedinci tepelerle birlikte kentin en yüksek sırtını oluşturur. Bu tepede yer alan anıt eserlerin başında, tepeyi işaretleyen ve Mimar Sinan eseri olan 1557 tarihli Süleymaniye Camisi gelir. Tepede, Beyazıt Camisi, İstanbul Üniversitesi, Laleli Camisi, Çukurçeşme Hamamı, Süleymaniye Külliyesi, Mimar Sinan Türbesi ve Zeyrek Camisi bulunuyor.

  4. Kentin en yüksek noktalarından birisi olan bu tepedeki başlıca eserler, Fatih Camisi ve Bozdoğan Kemeri'dir. Bizans ve Osmanlı dönemlerinde bu alan yüksekliği ile önem arz ederek en prestijli anıtların yapılmasına neden oldu. Bizans döneminde 12 havariye adanan Havariyyun Kilisesi dördüncü tepenin odak noktasını teşkil etmiş fakat bu noktaya Osmanlı döneminde yapılan Fatih Camisi ve külliyesi ile tepe Osmanlı simgesi oldu.

  5. Denizden 50 metre yükseklikteki beşinci tepe'de Osmanlının en meşhur aynı zamanda en meçhul padişahının adına yapılan Yavuz Sultan Selim Cami bulunuyor. İnşaatı kendisi hayatta iken başladı fakat o öldükten sonra oğlu Kanuni devam ettirerek 1521 yılında tamamlandı. Bu tepede bulunan diğer eserler, Fener Rum Patrikhanesi, Pammakaristos Manastırı ve Kariye Kilisesidir. Bizans döneminde yapılan bu eserlerden Manastır ve Kilise, İstanbul'un fethini takip eden yıllarda camiye çevrilerek Müslümanların ibadetine sunuldu.

  6. Dördüncü tepenin uzantısı olan sırt üzerinde yer alır. Bu platformun kara surlarıyla birleştiği noktada, kentin en yüksek kotuna, 70. metreye ulaşılır. Bu noktada Mihrimah Sultan Camisi bulunur. Tekfur Sarayı, bu tepenin Bizans dönemine ait odak noktasıdır.

  7. Diğer altı tepeden coğrafi sınırlarla ayrılarak Marmara Denizi'ne yönlenir. Denizden 60. metreye kadar yükselen bu tepe, dördüncü ve altıncı tepelerden derin bir vadiyle ayrılmaktadır. Kara surlarına dayandığı noktada en yüksek seviyeye ulaşan tepe, doğuya doğru alçalan bir burun yapar. Bizans döneminde yedinci tepe, 403 yılında yapılan Arkadius forumu ve bu forumun ortasında yer alan Arkadius sütunu ile işaretlenmiştir. Osmanlı döneminde, buraya Haseki Külliyesi ve imareti, Haseki Sultan Camisi ve Bayrampaşa mescidi yapılmıştır.

Tepkiniz nedir?

saçma saçma
0
saçma
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Fail Fail
0
Fail
Geeky Geeky
0
Geeky
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
OMG OMG
0
OMG
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

log in

Captcha!
Hesabınız yok mu?
sign up

reset password

Geri dön
log in

sign up

Captcha!
Geri dön
log in
Choose A Format
Listelenen
Listelenen
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Embeds
Gif
GIF biçimi